Život se jako mozaika skládá ze spousty kamínků drobných radostí. Tvoření je jedním z nich...

Něco o mně

aneb příběh, který vedl k napsání knihy...

 

V rychlosti:

Ráda píšu články, vydala jsem knihu, těší mě všelijaké vyrábění...

 

A trošku od lesa:

Jmenuji se Hanka Kalašová, žiju v Plzni s báječným manželem a dvěma krásnými dceruškami.

A protože se nerada nudím, během mateřské jsem se snažila využít nějak krátké časové prostoje. Krom toho jsem chtěla zůstat ve spojení s okolním světem, i když třeba děti lehly s nemocí.  A tak se zrodila moje psací mánie.

Všechno začalo vlastně docela nenápadně. Posílala jsem si maily s kamarádkami stejně starých dětí, četla internetové magazíny. Až mě napadlo, že by některé myšlenky či zážitky stálo za to napsat více lidem, ne jen svým známým. I poslala jsem svůj první článek. Po vydání jsem neustále chodila nakukovat, kdo mi co napsal do reakcí, byla jsem hrozně zvědavá a nedočkavá. Vy, kteří jste se také dali do psaní, jistě víte, o čem mluvím ;-)

Brzy jsem napsala druhý článek, třetí… a zalíbilo se mi to. Tehdy mě napadlo, že bych si psaním mohla zkusit při mateřské vydělat nějakou tu kačku. Začala jsem tedy hledat, kde shánějí redaktorku, leč nacházela jsem jen inzerci z odborné publikace nebo běžnou redakční práci bez finančního ohodnocení. I tudy však vedla moje cestička. Díky mému hledání jsem narazila na internetový magazín moje-rodina.cz. Sice neměla tolik čtenářů jako známější rodina.cz, ale zase tu panovala přátelská nálada bez dennodenních rozepří a hádek o názory. Krom toho jsem si mohla užít i trošku adrenalínu při soutěžích, zejména o článek měsíce ;-)

Tehdy jsem začala sypat články z rukávu a nevěděla jsem, kdy přestat. Manžel si ze mě dělal legraci, že jsem na psaní článků závislá. Pravdou je, že mě práce s textem opravdu chytla za srdíčko. A soudě podle reakcí, čtenáře taky - což mě samozřejmě moc těšilo.

Vrátím-li se asi půl roku v čase zpět, musím uvést ještě jednu maličkost. U jednoho článku s doporučenou dětskou literaturou jsme se v diskuzích rozepsali s dalšími tipy na dětskou beletrii. Jedna maminka si tam postěžovala, že křesťanských knížek pro děti je stále u nás málo. Přemýšlela jsem o tom, a ještě tu noc se mi zdál sen o třech dívkách, které spolu založí křesťanskou hudební skupinu. Hned ráno jsem věděla, že se pustím do psaní románu a zapsala jsem si několik základních myšlenek. Zanedlouho jsem se rozepsala i víc - jenže. Starší z dcer se asi dva měsíce na to rozhodla zrušit spinkání po obědě. Abyste rozuměli, to byl pro mě prakticky jediný čas, kdy jsem se mohla nerušeně věnovat psaní. Snažila jsem se i nadále, ale opravdu to moc nešlo. Prozatím tedy román, žel, vyšuměl, a na jeho místo přišly již zmíněné články. Ty jsem totiž byla schopná psát i za „plného provozu" a po kouskách.

Mimochodem, mnoho maminek si stěžuje, že o mateřské nemají čas na své vlastní zájmy a záliby, že je nudí být s dětmi sama doma. Tím, že jsem psala, jsem toto opravdu nezažila. Samozřejmě, když jsme byly příliš dlouho s nějakou nemocí doma, pak ani internet nestačil rozptýlit vzájemnou ponorkovou nemoc. Ale obecně vzato, moc jsem si to období užila a ráda na něj vzpomínám. Jak na chvíle strávené s dětmi, tak i na své tvořivé koníčky.

Právě když jsem se do psaní pustila naplno a chrlila ze sebe nejméně jeden článek týdně, přišla mi nabídka na redakční práci v nově vznikajícím internetovém magazínu. Speciální byl v tom, že ho založili věřící s úmyslem vytvořit křesťansky laděný kyberprostor, ať už pro další podobně smýšlející přátele, nebo pro nevěřící, kteří se tak s křesťanstvím mohou blíže a nenásilně seznámit, popř. rozšířit naše řady. A že se jednalo o nově vznikající projekt, tedy bez nároku na finanční honorář.

Vzala jsem si týden na rozmyšlenou. Přeci jen, byl to docela závazek, navíc za jiných okolností, než jsem si vysnila. I když, přinést světu něco nového, spoluvytvářet projekt od samého začátku, to obojí mě velice lákalo. Nakonec jsem se do toho pustila. A nikdy jsem nelitovala.

Mařinka se mi stala opravdu srdeční záležitostí. Mou druhou rodinou. Než jsem nastoupila po mateřské do zaměstnání, dala jsem dohromady podstatně přes 100 článků, možná už by to i na knihu vydalo. Na počátku jsem sepsala různá zamyšlení a duchovní články, časem jsem rozšířila pole působnosti hodně do šíře. Moc ráda hloubám o životních postojích a mezilidských vztazích, obojí je tématem poměrně blízké psychologii. Mým velkým koníčkem je dále tvoření, příroda, výlety, i to všechno se mými ústy (pardon, mojí klávesnicí) dostalo na Mařinku. Časem přibyly i nějaké reportáže, rozhovory, recenze apod.

I napadlo mě, že bych se přece mohla pustit do knížky. Když mi dělá potíže za dětského štěbetání dokončit souvislý děj o několika kapitolách, ale tvořivé návody zvládám - nešlo by to skloubit do jednoho celku? Zkusila jsem tedy vytvořit „nástřel" obsahu, asi dva návody, k tomu nějaké fotografie, a rozeslala mé započaté mini-dílko do několika nakladatelství. Nakonec jsme se k mé veliké radosti domluvili s C-press, i když původní projekt jsem po domluvě trošku pozměnila a rozšířila.

Věřte nebo ne, tvořivá knížka je právě v oběhu, ještě horká z tiskárny ;-) Splnil se mi tak jeden sen - vyšla kniha s mým jménem v políčku autora. Byla to fuška, ale stálo to za to!

Mou cestu za knížkou provázela ještě jedna náhoda. Díky hledání a kontaktování knižních nakladatelství s tvořivou tématikou jsem narazila na kreativní web decomania.cz. I tam jsem později napsala několik tvořivých nápadů, za které jsem obdržela bonusy se slevovým kupónem do jejich obchůdku s  kreativním materiálem. Takovou odměnu si také nechám líbit.

Mařinka zůstává i nadále mou srdeční záležitostí, jen po nástupu do práce už na ni nemám tolik času. Ale uvidíme, co všechno ještě v životě napíšu. Mám takové tušení, že jsem ještě zdaleka neskončila…

 

 

 

 

 


Autorka stránek neodpovídá za reklamní obsah.

 

Magazín pro celou rodinu


Kreativní svět handmade

Píše maminka autistického dítěte

Decomania.cz - vše pro tvoření
E-shop s tvořivým materiálem

Portál pro nevšední rodinu

UM Cetrum

Centrum pro umění

Klub rukodělných prací a technik na Plzeňsku

Stránky zdarma
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one